Open top menu
Mężczyzna – gatunek zagrożony

Mężczyzna – gatunek zagrożony


Gdzie ci mężczyźni… śpiewała Danuta Rinn w 1975 roku, a dziś dołączają do niej setki kobiet. To co do tej pory uznawane było za typowo męskie, dziś kojarzone jest często negatywnie, z patriarchatem i dominacją. Ale sfeminizowany mężczyzna też nie jest obiektem pożądania.

Kobiety ubrały spodnie, ale czy mężczyźni powinni sięgać po sukienki? Wojciech Eichelberger mówi o zatraceniu męskich wartości i rosnących problemach ze stworzeniem satysfakcjonującego związku: 

[Mężczyźni] Wyraźnie się feminizują. Mają też coraz więcej problemów z ciałem. Chorują na anoreksję, bulimię, stawy, kręgosłup, przedwczesny wytrysk, impotencję. Zaczynają golić nogi, depilować torsy, farbują włosy. Wygląda na to, że robią coraz więcej, by upodobnić się do kobiet, a dzięki temu zejść z linii ognia. Jeśli tak dalej pójdzie, to przypuszczam, że kobiety na zawsze pozostaną w dzielnie wywalczonych spodniach, a mężczyźni niebawem zaczną chodzić w spódnicach. Nie znam statystyk dotyczących transseksualizmu, ale w kontekście naszej rozmowy zaryzykowałbym hipotezę, że więcej mężczyzn chce zostać kobietami niż kobiet mężczyznami, bo dziś bycie mężczyzną nie jest ani trendy ani sexyczytaj więcej.


Magdalena Sobolska