Open top menu
Związek na nowe czasy – Wojciech Eichelberger w Wysokich Obcasach. Psychologia miłości

Związek na nowe czasy – Wojciech Eichelberger w Wysokich Obcasach. Psychologia miłości


Odwracanie ról jest zgubne dla związku. Sprawia, że mężczyzna czuje się zbyt upokorzony, a kobieta traci dla niego szacunek. O dyskryminacji i autodyskryminacji mężczyzn, nowych wzorach i nowych rolach, partnerstwie mężczyzny i kobiety pozbawionego algorytmów postępowania mówi Wojciech Eichelberger.

Wzorzec partnerski już istnieje, wiadomo, na czym polega: to symetryczny podział praw i obowiązków, kiedy to sytuacja decyduje o tym, kto co robi, a nie jakiś z góry zadany algorytm postępowania. Aby partnerstwo mogło się naprawdę wydarzyć, trzeba zrezygnować ze wszystkich wzorców i modeli. Po prostu zachowywać się przyzwoicie, empatycznie, z szacunkiem dla drugiej osoby. Właściwie nic więcej nie trzeba. W partnerstwie oczywiście jest tak, że ktoś coś lepiej potrafi niż ta druga strona i możemy się uzupełniać. Ale dążymy do tego żeby się uczyć wzajemnie od siebie, umieć robić wszystko i dzięki temu stać się życiowo niezależnym od partnera. Więc gdy jest taka potrzeba, młody mężczyzna pójdzie z wózkiem do parku i nie będzie już kombinował: o kurczę, pomyślą, że jestem cipa. A gdy jego kobiecie popsuje się kran, to go naprawi, bo chłop akurat poszedł na spacer.

Co jeszcze świadomy mężczyzna powinien wiedzieć o zmieniających się relacjach płci? – przeczytaj w Wysokich Obcasach. Psychologia miłości 3/2018.


Fundacja Masculinum

Działamy, aby wspierać mężczyzn, dostarczając wiedzę, organizując spotkania i warsztaty. Masz pytania? Przejdź do zakładki Kontakt.