Fundacja Masculinum

Uczmy się od kobiet – Jacek Masłowski w Newsweek Psychologia

27 marca 2018 R. Piotr Stohnij
Kiedy ostatni raz zamiast narzekania, że „ona próbuje mnie zmienić” wypowiedziałeś takie słowa: jestem w związku z wymagającą kobietą i to jest dla mnie rozwojowe? Do przekraczania własnych granic w towarzystwie kobiet przekonuje mężczyzn Jacek Masłowski, prezes Fundacji Masculinum w Newsweek. Psychologia 1/2018.

Na męskich warsztatach jednym z poruszanych tematów są relacje z kobietami. Najczęściej na pytanie o to, czego mężczyzna chce nauczyć się od kobiety padają odpowiedzi dotyczące komunikowania, umiejętności radzenia sobie z różnymi życiowymi rolami, zdolności empatii wobec innych i kontaktu ze sobą oraz dbania o siebie i wiary w to, że do wyznaczonego celu i w konsekwencji oczekiwanych efektów prowadzi droga, proces, który czasem jest nie mniej istotny jak sam efekt.

Umiejętność komunikowania dotyczy przede wszystkim sfery relacyjnej i mówienia o potrzebach wobec kobiet oraz nazywania emocji. Nie chodzi tu więc jedynie o dysproporcję w używaniu przez kobiety i mężczyzn liczby słów, ale o zdolność nazywania emocji. Wiąże się z tym umiejętność kontaktu mężczyzny z emocjami i odzwierciedlania stanów emocjonalnych u innych. Jeszcze do niedawna trening społeczny pozbawiał mężczyzn możliwości życia w świecie emocji. Empatia, nieznana, przez co zagrażająca, stała się obiektem deprecjacji. Dzisiaj, głównie za sprawą świadomych swoich potrzeb relacyjnych partnerek oraz nowego „otwarcia” na ojcostwo, mężczyźni dostrzegają potrzebę wejścia w świat, do którego kobiety od zawsze mają swobodny dostęp – pisze Jacek Masłowski.

Tak jak w przypadku komunikacji kobiety mogą być przewodniczkami mężczyzn w świecie cierpliwości, uważności i wytrwałości oraz zdolności odraczania gratyfikacji. W końcu są to umiejętności, które kobiety prezentują gdy nawiązują z mężczyzną relacje. To samo dotyczy dbania o siebie, choć współcześnie nie chodzi już tylko o starania o powierzchowność, ale również stan zdrowia czy dobrostan.

Praca nad tymi męskimi ograniczeniami, której towarzyszyć ma kobieta jako przewodniczka jest zadaniem związanym z tym, że stare standardy i skrypty realizowane przez naszych ojców i dziadków nie wytrzymują próby czasu. Ci mężczyźni, którzy podejmują to zadanie widzą korzystny wpływ „swoich” kobiet” na siebie w związku.

Czego jeszcze współczesny mężczyzna może nauczyć się od kobiet – przeczytaj w numerze Newsweek. Psychologia 1/2018.

KOMENTARZE

Powiedz, co myślisz

Instytut Psychoterapii Masculinum

Przejdź na stronę >

Portal Masculinum

Przejdź na stronę >