Fundacja Masculinum

Nie śmiej się, kiedy mąż kupuje sobie motor – Jacek Masłowski w Well

8 maja 2018 R. Piotr Stohnij
Każdego z nas wcześniej czy później to spotyka. Nadchodzi czas bilansowania życia, odczuwamy zmiany, które nie zawsze nam się podobają. Widzimy ograniczenia, których kiedyś nie było. Nasi kumple odchodzą… W okresie kryzysu wieku średniego, bo o nim mowa pytamy sami siebie – czy życie, które jest w połowie za mną odpowiadało moim aspiracjom, wyobrażeniom i marzeniom. Warto w ten czas zadbać również o relacje z kobietą – mówi Jacek Masłowski, prezes Fundacji Masculinum w magazynie Well.

Stereotypowe postrzeganie mężczyzny w czasie kryzysu wieku średniego wiąże się z obrazem kogoś, kto za wszelką cenę chce udowodnić, że jest młodszy niż w rzeczywistości (staje się fit, kupuje sportowe auto), ewentualnie zmienia partnerkę na młodszą. Nie każdy kryzys musi się jednak wiązać z tego typu zachowaniami. Dla wielu mężczyzn to przede wszystkim czas transformacji. Mężczyzna, u którego budzi się świadomość przemijania, zmienia priorytety. Spełnienie marzeń i realizacja dawno postawionych planów stają się ważne i dodatkowo w tym wieku osiągalne – mówi Jacek Masłowski.

Często idzie to w parze ze zmianą stylu życia, które nie jest już naznaczone wyłącznie rywalizacją i pracą, ale również dbałością o pasje i dbaniem o siebie. Jest w tej rzeczywistości także miejsce na emocje. Również w relacjach z partnerką, której wreszcie ma odwagę powiedzieć o zachodzącym w nim przewartościowaniu, braku bliskości, seksu, prawdziwych przyjaźni.

Z perspektywy partnerek kryzys wieku średniego mężczyzny może być wyzwaniem. Jak się zachować? Jak pomóc mężczyźnie? Najważniejsze nie deprecjonować i nie wyśmiewać kryzysu wieku średniego – uważa Jacek Masłowski. To co kobieta może wtedy dać mężczyźnie to przestrzeń do realizacji marzeń i zapomnianych pasji. Pozwolić odejść do „jaskini”, w której w ciszy i samotności mężczyzna ma możliwość skontaktowania się z samym sobą.

Taka sytuacja ma prawo się wydarzyć bez uszczerbku dla relacji mężczyzna-partnerka tylko wtedy, gdy obydwoje potrafią komunikować swoje potrzeby. Jeśli mężczyzna nie potrafi o tym mówić, kobieta powinna go do takich rozmów zapraszać, interesować się jego uczuciami. I nie dyskredytować, nie zakazywać i nie sprawować kontroli nad potrzebami mężczyzny. Taka postawa może tylko wywołać tylko narastającą frustrację.

Co jeszcze mężczyzna i kobieta mogą zrobić, aby wspólnie w miłości przetrwać kryzys wieku średniego – przeczytaj w kwietniowym numerze Well.

 

KOMENTARZE

Powiedz, co myślisz

Instytut Psychoterapii Masculinum

Przejdź na stronę >

Portal Masculinum

Przejdź na stronę >