Fundacja Masculinum

Jak radzić sobie z psychiczną kastracją? – Jacek Masłowski w Elle Man

11 listopada 2018 R. Piotr Stohnij
Młodzi mężczyźni pytają, czy mają całą swoją seksualność skierowaną na tę jedną, jedyną kobietę, czy mogą jeszcze szukać i wybierać. To często synowie kontrolujących matek. Obawiają się, że gdy uwolnią się spod ręki jednej kobiety, natychmiast trafią pod kontrolę drugiej. Ale kontrolujące matki to nie jedyne kobiety w życiu mężczyzn, które mogą przyczynić się do ich psychicznej kastracji.

O różnych aspektach tłamszenia męskiej energii przez kobiety w relacjach Jacek Masłowski, prezes Fundacji Masculinum mówił w wywiadzie dla Elle Man.

Psychiczna kastracja polega na pozbawianiu czegoś, odbieraniu możliwości. Przykładem może być gotowość kobiet do wyręczania, robienia rzeczy za chłopca, czy później mężczyznę – rzeczy, które on sam chce zrobić. Problem w tym, że wielu mężczyzn poddaje się tej kastracji, bo sami nie są pewni tego, jakie są ich potrzeby w związku z kobietami. Zwykle słyszę o akceptacji, zrozumieniu, cieple. Ale to trochę pozycja dziecka w stosunku do dorosłej kobiety. Kobieta nie ma cię akceptować, ale uznawać. Widzieć odmienność i cię nie zmieniać – mówi Jacek Masłowski.

Jak sobie radzić z psychiczną kastracjączytaj w Elle Man 3/2018.

KOMENTARZE

Powiedz, co myślisz

Instytut Psychoterapii Masculinum

Przejdź na stronę >

Portal Masculinum

Przejdź na stronę >