Fundacja Masculinum

Co znaczy dziś Facet po przejściach – Jacek Masłowski w magazynie „Zwierciadło”

19 lutego 2020 R. Fundacja Masculinum
Zraniony, zły na kobiety, często z ogromną potrzebą miłości, ale niewłaściwie realizowaną. W niektórych partnerkach taki mężczyzna budzi od razu instynkt ratowniczki. Tyle że aby stworzyć z nim udany związek, będą musiały najpierw pozwolić na to, by sam uratował siebie – mówi w magazynie Sens Jacek Masłowski, prezes Fundacji Masculinum.

Często słyszy się sformułowanie facet z odzysku. Co ono właściwie znaczy? Czy każdy „facet z odzysku” jest też „facetem po przejściach”?

Jest to zwykle mężczyzna, który został porzucony przez swoją partnerkę albo sam od niej odszedł. Porzucony facet z odzysku nosi w sobie zwykle silny uraz do kobiet. I to wcale niespowodowany odejściem tej partnerki. On nieświadomie wchodzi w związki z kobietami, które prędzej czy później go zostawiają. W ten sposób potwierdza schemat emocjonalny, który wyniósł ze swojej relacji z matką albo z wcześniejszych związków. Ale i facet, który porzuca, może nosić w sobie podobny schemat. Często łączymy się w pary właśnie po to, żeby powtórzyć traumę relacyjną albo spróbować ją przekroczyć.

Dlatego wielu mężczyzn – i kobiet – tworzy dzisiaj tego rodzaju komplementarne związki. Chcą dostać w nich standardową dawkę emocji, spełnić znany sobie scenariusz. Tyle że jeśli mężczyzna spotyka kobietę, która świadomie nie wchodzi w jego schemat relacji i nie zachowuje się tak, jak od niej oczekuje – to rosną w nim niechęć i niepokój. Dlatego najpewniej zostawi tę kobietę. Chyba że nauczy się z nią żyć w inny sposób niż ten, do którego przywykł.

Jak to zrobić? Całą rozmowę przeczytasz w tym miejscu.

KOMENTARZE

Powiedz, co myślisz

Instytut Psychoterapii Masculinum

Przejdź na stronę >

Portal Masculinum

Przejdź na stronę >