Portal Masculinum

Ja zadbałem o swoją męskość, a Ty?

22 marca 2016 R. Szymon Jędrzejczyk
Niedawno brałem udział w Warsztatach Męskość zorganizowanych przez Fundację Masculinum i prowadzonych przez Jacka Masłowskiego. Warsztaty trwały dwa dni i po brzegi były wypełnione treścią. Ku mojemu zaskoczeniu na warsztaty przyjechało wiele osób spoza Warszawy. Łącznie było 15. uczestników – mężczyzn o bardzo zróżnicowanym wieku i sytuacji życiowej. Łączyła nas silna potrzeba i chęć pracy nad naszym poczuciem i rozumieniem męskości…
Dobrze dobrane tematy…

W ciągu tych dni Jacek łagodnie poprowadził nas przez rozmaite zagadnienia związane z męskością. Zaczęliśmy łagodnie – od tego, czym właściwie jest dla nas męskość, potem przeszliśmy do zagadnień związanych z korzeniami, jakie każdy z nas posiada, żeby zakończyć dzień niemal terapeutyczną pracą na temat relacji z własnymi ojcami. Drugi dzień przyniósł rozważania na temat seksu, relacji z kobietami oraz z własnymi dziećmi. Wszystkie te tematy zostawiły w głowach uczestników mnóstwo przemyśleń i wątpliwości, które można było omówić podczas ostatniej godziny przeznaczonej na zadawanie prowadzącemu pytań.

… i świetny prowadzący…

Oprócz ciekawego programu, bardzo dużo plusem warsztatów była osoba prowadzącego. Jacek Masłowski potrafi bardzo ciekawie opowiadać o każdym temacie, przytaczając wiele anegdot i przykładów. Jako świetny psycholog bardzo dobrze rozumiał to, co się działo w psychice uczestników podczas niełatwych rozmów. W łagodny i przyjazny, ale jednocześnie bardzo konkretny sposób pomagał uczestnikom zmierzyć się z ich trudnymi wspomnieniami i odczuciami. Potrafił bezbłędnie nazwać i wytłumaczyć co się działo w naszych sercach. W wielu przypadkach taka praca pozwalała uczestnikom przełamać się, zmierzyć się z długo ukrywanymi i ignorowanymi uczuciami. Pojawiały się silne emocje – gniew, smutek, żal. Jacek czuwał nad tym, by mężczyźni zgromadzeni w sali otrzymali należyte wsparcie. Mam poczucie, że dzięki Jackowi, warsztaty te dały uczestnikom znacznie więcej, niż wynikało to z samej przekazanej treści.

Niesamowite przeżycie

Uważam, że bardzo skorzystałem na uczestnictwie w Warsztatach. Otrzymałem bardzo dużo informacji, które pomogły mi lepiej zrozumieć męską naturę oraz rolę mężczyzny w świecie. Dowiedziałem się o przyczynach różnych procesów i przeżyć które we mnie zachodzą. I – co chyba najważniejsze – miałem okazję doświadczyć męskiego wsparcia – życzliwości i bliskości innych mężczyzn. To było niesamowite przeżycie.

Dziękuję Ci Jacku!

KOMENTARZE

Powiedz, co myślisz

Fundacja Masculinum

Przejdź na stronę >

Instytut Psychoterapii Masculinum

Przejdź na stronę >