Portal Masculinum

Jak zadbać o dobre nawyki w związku – 5 praktycznych pytań

8 sierpnia 2018 R. Marcin Grudzień
Z każdej strony słyszymy, że nawyki bywają kluczem do sukcesu w różnych dziedzinach naszego życia. A czy myślałeś o nich w kontekście najbliższych relacji? Na przykład z żoną czy partnerką. Jeśli nie, warto się przyjrzeć jak jest u Ciebie. Może się okazać, że jest do wykonania praca, która może poprawić Twój związek.

W książce Siła nawyku Charles Duhigg tłumaczy w jaki sposób nawyki czynią nas bardziej produktywnymi i zdrowszymi. W bliskich relacjach za odpowiedniki nawyków uznaje m.in. tzw. rytuały połączenia opisane w książce The Intentional Williama Doherty’ego (dostępna w sklepie Amazona).

Autor stawia popularna tezę o kryzysie rodziny i związków we współczesnych czasach. Zastanawia się jednak również, co można z tym zrobić. Jednym z narzędzi, które mają sprawić, że Twój związek będzie udany są właśnie nawyki w relacjach, czyli rytuały połączenia. Pod warunkiem, że zarówno mężczyzna i kobieta będą o te rytuały dbać.

Nie mylić nawyków z koleinami

Jeśli więc jesteś gotów, aby pomyśleć o swoim związku kategoriami nawyków – zastanów się najpierw, czy na teraz doświadczasz w nim w ogóle tego typu sytuacji. Może dotąd nawyk kojarzył Ci się z koleinami, w które wpadł Twój związek i z których nie potrafisz/nie potraficie wyjść. To nie to samo.

Różnica polega na tym, że nawyki mają sprawić, że Twoja relacja ma być bardziej satysfakcjonująca, ma służyć Twojemu rozwojowi i rozwojowi Twojej partnerki. Koleiny sprawiają, że jesteś nieszczęśliwy i bezradny. Powtarzacie te same rozmowy, macie te same pretensje do siebie, tańczycie taniec, który nie sprawia radości.

Pięć pytań o nawyki

Przed nami krótki test. Przyjrzyj się pięciu nawykom, które eksperci od bliskich relacji polecają zaszczepić w relacji, aby Twój związek mógł być bardziej satysfakcjonujący. Jak to wygląda u Ciebie?

  1. Czy jesz posiłki z żoną/partnerką?

Pozornie banalna i codzienna czynność zbliża i sprawia, że jesteście razem. Warto poważnie potraktować opowieści rodziców i dziadków o czasie spędzanym przy wspólnym stole zarówno we dwoje jak i całymi rodzinami. To wciąż działa. Dziś warto dodać, że działa lepiej bez włączonego TV a najlepiej – z odłożonymi telefonami komórkowymi. Maile i fejsbuki mogą poczekać.

  1. Czy prowadzisz rozmowy z żoną/partnerką o tym, co spotkało Cię w ciągu dnia?

Ile razy ostatnio zadałeś pytanie to pytanie: Jak ci minął dzień, kochanie?. Wystarczy regularna 30-minutowa rozmowa na temat faktów i emocji z każdego dnia. Przydaje się przy tym umiejętność aktywnego słuchania, aby pogłębić dialog i sprawić, że rozmowy mają bardziej emocjonalny charakter.
Przegadywanie codzienności zbliża. Pamiętajcie, że to nie jest czas na poruszanie kwestii dotyczących związku. O tym – poniżej.

  1. Czy decydujesz się na wspólny urlop bez dzieci?

Nawet jeśli macie różne upodobania i jedno lubi góry a drugie morze – warto znaleźć czas tylko sam na sam. Liczą się też wspólne weekendy, kiedy nie słyszcie co chwila: mamo, tato…

  1. Czy uprawiacie razem sport?

Sport to zdrowie a w dodatku współdzielenie ekscytujących doświadczeń zbliża pary. Może warto zacząć od wspólnych spacerów lub biegania a z czasem dodać więcej emocji w czasie wspólnych spływów kajakowych lub zjazdów na nartach.

  1. Czy codziennie całujesz swoją żonę/partnerkę?

Codzienny pocałunek zwiększa emocjonalną i fizyczną intymność. Obok namiętności i zaangażowania stanowi ona fundament bliskich relacji. Kontakt fizyczny uwalnia oksytocynę, może poprawić nastrój, pomaga zachować spokój. Częste trzymanie się za ręce, przytulanie, dotykanie zmniejsza znaczenie hormonów stresu i zwiększa poczucie zadowolenia z relacji.

Proste? Banalne? Wszyscy to znamy? Ale czy stosujemy? Odpowiedziałeś sobie na pytania? To tylko propozycja nawyków, które warto pielęgnować w związku. Każdy związek, także Twój, może mieć własne nawyki. Można śpiewać wspólnie pod prysznicem, pielęgnować śmiech i radość. Tak, opowiadanie żartów i oglądanie zabawnych filmów na You Tubie też mogą być skutecznym rytuałem połączenia. Chodzi tylko o to, aby nie lekceważyć znaczenia wspólnego czasu z partnerem.

Poznaj życie partnerki, rozmawiaj, przebaczaj przed snem

Według Gottman Institute (światowej sławy organizacji zajmującej się podnoszeniem jakości bliskich relacji), pary które w oparciu o wypracowane nawyki spędzają wspólnie około sześciu godzin tygodniowo są bliżej siebie a ich relacja jest bardziej satysfakcjonująca.

Oprócz nawyków warto zastanowić się, czy wiesz tak naprawdę, co dzieje się w życiu Twojego partnera. Z badań wynika, że kobieta i mężczyzna w szczęśliwych parach starają się poznać to, co dzieje się w życiu partnera każdego dnia, zapamiętać fakty i wyzwania codzienności. W jakim celu? Aby mieć temat do porannych rozmów przy kawie.

Innym sposobem na rozwijanie rytualnego połączenia jest komunikowanie uznania i podziwu dla partnerki. Działa to w dwie strony. Nie tylko twoja partnerka jest wtedy doceniona. To może pomóc również mężczyźnie dostrzec pozytywne cechy partnerki, zamiast skupiać się wyłącznie na negatywach.

Wyrażanie fizycznego uczucia, gdy jesteście razem, jest również niezbędne, aby czuć się że jesteście ze sobą połączeni. Obejmowanie przed zaśnięciem służy temu, aby zapomnieć o stresujących sytuacjach, które być może narosły w relacji w ciągu dnia. To moment przebaczenia i chwila czułości, niezbędne dla podtrzymania dobrych relacji. Mówi się przecież o tym, że w szczęśliwych związkach ludzie nie powinni chodzić spać skłóceni.

Badania w Gottmann Institute wykazały również, że spędzanie jednej godziny w tygodniu na omawianiu obszarów, które w jakiś sposób budzą Twoje obawy o przyszłość związku przyczyniają się skutecznie do rozwiązywania konfliktów. Przestrzeń do dyskusji na temat konfliktów daje parze wolność wyrażania swoich lęków i obaw. W dodatku w taki sposób, który sprawia, że obie strony czują się słyszane i kochane zamiast odczuwać zaniedbanie.

Być może warto, abyś zadbał o cotygodniowy czas na tego typu rozmowy.

Bądź mówcą i słuchaczem

Żeby dobrze przeprowadzić taką rozmowę zapytaj swoją partnerkę, co poszło dobrze w waszym związku od ostatniego spotkania. Dopiero potem rozmawiajcie o tym, co trudne. W obu przypadkach staraj się być konkretny, podawaj przykłady. Aby rozmowa była skuteczna, mężczyzna i kobieta powinii być na zmianę mówcą i słuchaczem.

Eksperci od budowania dobrych relacji w związku zwracają uwagę na to, aby za wszelką cenę starać się zrozumieć partnera. Tylko to daję nadzieję na poprawę sytuacji. I że rytuały połączenia przyniosą dużo dobrego dla twoje związku.

Gotowy? Do dzieła!

Tekst inspirowany materiałami warsztatowymi Gottman Institute.

KOMENTARZE

Powiedz, co myślisz

Fundacja Masculinum

Przejdź na stronę >

Instytut Psychoterapii Masculinum

Przejdź na stronę >