Portal Masculinum

O co chodzi z Męskim Kręgiem?

23 lutego 2022 R. Jacek Masłowski
Kilkanaście lat temu na własnej skórze przekonałem się czym jest droga samotnego wilka. Żyłem w przekonaniu, które nadal towarzyszy większości współczesnych mężczyzn. Można je określić krótko zdaniem: sam sobie ze wszystkim poradzę. Dziś aktywnie wspieram inicjatywy, które działają wbrew starym sposobom (nie)radzenia sobie z męskim życiem. Takim jak np. męski krąg.

Wielu mężczyzn nadal swoje życie realizuje w oparciu o skrypt sam sobie ze wszystkim poradzę. Niestety jak pokazują liczne statystyki, należy to podejście uznać za zgubne dla ich życia. Cała masa istotnych problemów, z którymi mierzy się współcześnie mężczyzna, przypomina ponowne odkrywanie, już dawno odkrytej i zbadanej Ameryki. Idąc tym tropem jasne staje się, dlaczego mężczyźni są w coraz gorszej kondycji zarówno psychicznej, jak i życiowej. Można o tym przeczytać więcej w opublikowanym niedawno raporcie Przemilczane Nierówności. O problemach mężczyzn w Polsce. 

Tęsknota za bliskim spotkaniem innych mężczyzn

Jednak od kilku lat obserwuję i aktywnie wspieram inicjatywy, które działają zupełnie pod prąd starym metodom (nie)radzenia sobie z męskim życiem. Od trzech lat w ramach Fundacji Masculinum odbywają się cykliczne spotkania męskich grup. Ta idea pojawiła się pod wpływem wielu rozmów z licznymi uczestnikami warsztatów prowadzonych przez Fundację. Doświadczenie zdrowej, głębokiej i wspierającej relacji z innymi mężczyznami w czasie dwu, czasem trzydniowego warsztatu, bardzo często owocowało tęsknotą za podobnym regularnym doświadczeniem. 

Zaproszenie do wspólnej męskiej podróży

W efekcie zdecydowałem się powołać do życia dwie grupy mężczyzn, z którymi cyklicznie spotykamy się aby zająć się ważnymi dla nas kwestiami wynikającego z faktu, że przeżywamy życie w męskim ciele. Najpierw powstała jedna grupa ale ze względu na zapotrzebowanie i ilość chętnych, już miesiąc później zainicjowałem drugą. Przez około rok spotykaliśmy się raz w miesiącu, lecz okazało się to za mało w efekcie czego widujemy się co 3 poniedziałkowy wieczór.

Sprawdzona od lat formuła sprowadza się do tego, że każdy z nas ma przestrzeń do wniesienia wątku, który jest aktualnie dla niego ważny lub go interesuje. Przyglądamy się tematowi z różnych perspektyw, na bazie różnych doświadczeń życiowych. Nie zawsze się ze sobą zgadzamy, nie reprezentujemy jednego światopoglądu – ta różnorodność jest dla nas wartością samą w sobie.

13 Gniewnych Ludzi i Parszywa 12-ka, nazwy jakie humorystycznie nadaliśmy tym grupom współtworzone są przez mężczyzn w różnym wieku 20+, reprezentujących różne zawody i style życia. To co nas łączy to fakt, że jesteśmy mężczyznami, którzy są zmotywowani do poprawy jakości swojego życia a przez to życia osób, z którymi w różny sposób jesteśmy związani.

Jeśli od dawna odczuwasz samotność w swojej męskiej podróży przez życie – czujesz, że fajnie byłoby mieć głębokie relacje z innymi mężczyznami, to tutaj w bezpieczny sposób możesz doświadczyć olbrzymiej różnicy
w jakości funkcjonowania z innymi. Daj znać jeśli masz ochotę dołączyć.

KOMENTARZE

Powiedz, co myślisz

Fundacja Masculinum

Przejdź na stronę >

Instytut Psychoterapii Masculinum

Przejdź na stronę >