Portal Masculinum

Patrz na nie jak Kochanek

30 września 2023 R. Norbert Łukaszuk
Wyobraźmy sobie życie bez muzyki, tańca, teatrów, obrazów, filmów, seriali. Życie, w którym seks to tylko mechaniczny akt, pozbawiony wszelkich emocji. Nie ma w nim też sportowych samochodów, a wszystkie pojazdy są bezkształtne i produkowane na jedno kopyto. Tak właśnie mógłby wyglądać świat, gdyby nie było w nim energii płynącej z archetypu Kochanka.

Kochanek nie lubi i często nie uznaje granic. Podstawową cechą Kochanka jest wrażliwość na bodźce płynące ze świata zewnętrznego oraz na to, co dzieje się wewnątrz – czy to w ciele, czy w umyśle. Dzisiaj cechy typowe dla archetypu Kochanka często nazywane są pierwiastkiem żeńskim. Mężczyzn zachęca się, żeby pozwalali sobie na częstszą ekspresję emocji.

Nie ma co jednak ograniczać wrażliwości płynącej z archetypu Kochanka tylko do wyrażania uczuć. Pomijając pierwotną rolę, jaką jest zapewnienie przetrwania, Kochanek w Pełni daje nam możliwość doświadczania życia na o wiele głębszym poziomie. Dzięki niemu możemy czerpać przyjemność z ulubionych smaków, podziwiać wspaniałe widoki, cieszyć się towarzystwem bliskiej osoby, czy przeżywać emocje, wywołane muzyką lub wydarzeniem sportowym. Również wszystkie wspaniałe auta tworzone są dzięki archetypowi Kochanka i dzięki niemu mogą być podziwiane.

Kochanek w Pełni odpowiada za zabawę i za naszą zdolność do manifestacji tego, kim jesteśmy. Do czucia się dobrze we własnej skórze bez poczucia winy i wstydu. Jeżeli stale bierzesz wszystko na poważnie, masz trudność, żeby bawić się tym, co robisz i żartować również (a może przede wszystkim) z samego siebie, może to oznaczać, że coś blokuje Twój dostęp do wewnętrznego Kochanka.

Kochanek – Wrażliwy i Empatyczny

Kochanek w Pełni poprzez głęboką wrażliwość i wyczulone zmysły, pozwala nam patrzeć na świat empatycznie i ze współczuciem. Głęboki kontakt z Kochankiem może sprawić, że odniesiemy wrażenie połączenia ze światem. Zjawisko to opisują osoby poddające się zaawansowanym medytacjom jako poczucie jedności z wszechświatem, wrażenie bycia częścią większej całości. Kultura dalekowschodnia opisuje to metaforą, w której człowiek jest falą w oceanie wszechświata. Jest to stan świadomości, w którym wszystko w pewien tajemniczy sposób jest ze sobą połączone.

Wrażliwość, którą niesie ze sobą Kochanek pozwala nam poczuć piękno tego świata. Z drugiej jednak strony sprawia, że jesteśmy świadomi także całego cierpienia, które jest równie wszechobecne.

Kochanek w Pełni pozwala nam wyzwolić w sobie pasję lub inaczej mówiąc – namiętność. Mowa tu zarówno o namiętności w intymnej relacji z drugim człowiekiem, jak i o uczuciu, towarzyszącym nam podczas robienia innych rzeczy, które naprawdę lubimy (np. jazda samochodem, uprawianie konkretnej dyscypliny sportowej, czy tworzenie muzyki).

Kochanek w Pełni często ujawnia się wśród osób praktykujących medytację. Dzieje się tak, ponieważ archetyp ten ściśle związany jest z szeroko pojętą duchowością. Można powiedzieć, że najwięksi duchowi przywódcy tego świata, byli głęboko osadzeni w archetypie Kochanka. Dominuje on w nich czasem może nawet bardziej niż archetyp Mędrca. To właśnie ścisłe połączenie tych dwóch archetypów napędza największych wynalazców i ludzi, którzy zmieniają świat. Żeby wprowadzać innowacje, zmieniające nasze życie nie wystarczy sama wiedza. Potrzebna jest też chęć przekraczania granic.

Miłość przynosi nam nie tylko radość, ale również sprawia ból. Są osoby, które potrafią unikać cierpienia albo odczuwają je stosunkowo powierzchownie i kontynuują codzienne życie bez większych emocjonalnych perturbacji. Osoby mające kontakt z Kochankiem w Pełni, czują ból z całą jego mocą. Często muszą więc radzić sobie z własnym cierpieniem, a dodatkowo trapi ich to, co dotyka innych ludzi. Nierzadko zmagają się z tak zwanym bólem istnienia.

Charakterystyczną cechą Kochanka w Pełni jest luźny stosunek do społecznych norm. Ich żywiołem jest w końcu przekraczanie wszelkich granic. Życie ludzi mających stały kontakt z tym archetypem jest często nieuporządkowane i/lub niekonwencjonalne. Widać to na przykład w przypadku artystów lub wśród nieco bardziej ekscentrycznych przedsiębiorców. Życie Kochanka to życie pełne pasji, namiętności i entuzjastycznego pokonywania barier.

Kochanek Uzależniony i Kochanek – Impotent

Aktywny biegun cienia Kochanka – Uzależniony jest częścią, która po prostu nie widzi granic. Kieruje się prostą filozofią, która zawarta jest w pytaniu: dlaczego w ogóle powinienem nakładać na siebie jakiekolwiek limity, skoro świat oferuje mi niekończącą się przyjemność? W skrócie postawę tę można by określić mianem ekstremalnego hedonizmu.

Uzależnionego Kochanka cechuje przede wszystkim zagubienie. Osoba owładnięta przez ten Cień nie wyrobiła w sobie stabilnej struktury osobowości – nie zintegrowała jeszcze swojego Ego ze swoim Ja. Ktoś taki zdaje się ciągle czegoś poszukiwać, ale w zasadzie sam nie wie czego szuka. Zaczyna tonąć w morzu doznań fizycznych lub psychicznych, wywoływanych najczęściej używkami, substancjami psychoaktywnymi, czy też relacjami z innymi ludźmi, opartymi przeważnie na kontakcie seksualnym.

Kochanek w Pełni lubi przekraczać granice i ma tendencje do współodczuwania zarówno piękna, jak i cierpienia, które widzi w świecie. Zintegrowany jest jednak z pozostałymi archetypami, co koniec końców pozwala mu na zdystansowanie się od bezmiaru doznań. Uzależniony Kochanek natomiast, wpada w pułapkę własnej wrażliwości jak w pajęczą sieć. Próbuje się z niej wydostać, najczęściej w sposób podobny, w jaki się w niej znalazł, a każdy ruch tylko pogarsza jego sytuację. Aby uśmierzyć ból osoba uzależniona brnie w uzależnienie, które wywołuje jeszcze większy ból. Niemoc i bezradność w stawianiu granic samemu sobie, wpycha osobę owładniętą przez ten cień w błędne koło autodestrukcji.

Kochanek – Impotent, czyli pasywny biegun Cienia Kochanka przejmuje kontrolę wtedy, gdy nie potrafimy odnaleźć w sobie pozytywnych cech, płynących z Pełni archetypu. Towarzyszy temu brak entuzjazmu na co dzień, brak wigoru i apatia. Tego typu symptomy łatwo można skojarzyć z depresją. Kiedy jesteśmy pod wpływem Kochanka – Impotenta, nie mamy motywacji ani do wykonywania swoich obowiązków, ani do robienia rzeczy, które zwykle robimy dla przyjemności. Przejawia się to również brakiem aktywności seksualnej i ochoty na nią.

Odrzucenie energii Kochanka w Pełni odbiera nam chęć do życia i entuzjazm, za to pełno w nas narzekania, czarnowidztwa i patrzenia na świat tylko w szarych barwach. Następuje w nas powolna dezintegracja i wycofanie z życia. Zupełnie jakby uchodziło z nas powietrze, aż do momentu, w którym zostaje tylko sflaczała powierzchowność.

Dostęp do Kochanka w Pełni

W zdrowym dostępie do archetypu Kochanka w Pełni, ważne jest wytworzenie i utrzymanie stabilnej struktury naszej osobowości. Dzięki temu zmaleje prawdopodobieństwo tego, że kontrolę nad naszym zachowaniem przejmie Cień Kochanka. Prawidłowe zintegrowanie tej struktury (w czym może pomóc dążenie do dostępu do czterech archetypów w Pełni), sprawi, że dzięki Kochankowi będziemy w stanie poczuć zdrowe połączenie ze światem, będziemy żywsi, empatyczni, energetyczni oraz bardziej entuzjastyczni i romantyczni wobec naszego życia, partnerek, celów, pracy i wszelkich osiągnięć.

Dobrym pomysłem może być rozpoczęcie jakiejś aktywności, umożliwiającej wyrażanie siebie. Może to być każda z form artystycznych – malowanie, pisanie, tworzenie muzyki, śpiew, taniec itd. Twórczość pozwala na lepsze połączenie ze sobą i ze światem zewnętrznym.

Dostęp do wewnętrznego Kochanka zdecydowanie ułatwi też uważność. Warto więc zagłębić się w tematy związane z mindfulness i zacząć je praktykować. W przypadku dostania się pod kontrolę Kochanka Uzależnionego, warto zadbać o wyciszenie i naukę stawiania granic – przede wszystkim sobie. Podobnie zresztą jak w przypadku Impotenta, dobrym rozwiązaniem będzie zwrócenie się po pomoc specjalisty, ponieważ przyczyny występowania Cienia tego archetypu mogą mieć bezpośredni związek z głębokimi ranami, które podczas np. psychoterapii mają szanse zostać wyleczone.

Warto też postawić na otwartość wobec siebie i wobec świata wokół. Otwartość na własne emocje i na indywidualność każdego z nas. Myślę, że dobrym zakończeniem tego tekstu o archetypie Kochanka, będzie przypomnienie słów, które padły z ust Robina Williamsa w jednej ze scen filmu Stowarzyszenie Umarłych Poetów: Nie czytamy i nie piszemy poezji dlatego, że jest ładna. Czytamy i piszemy wiersze, ponieważ jesteśmy przedstawicielami ludzkiego gatunku, a ludzki gatunek jest wypełniony pasją. Medycyna, prawo, biznes i inżynieria są szlachetnymi zajęciami i koniecznymi, żeby podtrzymywać życie. Ale to poezja, piękno, romans, miłość są tym po co żyjemy.

Możemy więc być Królami, Wojownikami, Mędrcami, ale po co to wszystko, jeśli nie ma w nas Kochanka?

Tekst powstał na podstawie książki King, Warrior, Magician, Lover: Rediscovering the Archetypes of the Mature Masculine by Robert Moore, Douglas Gillette

KOMENTARZE

Powiedz, co myślisz

Fundacja Masculinum

Przejdź na stronę >

Instytut Psychoterapii Masculinum

Przejdź na stronę >